Henter erfaringer fra Baltikum for å se muligheter for nye klubbprosjekter i Norge

Postet av Stephen Smithurst den 22. jun 2026

Norges Vannski- og Wakeboardforbunds nye utviklingsansvarlige, Jean Moe, er allerede godt i gang med å bygge kunnskap og nettverk som kan komme norske klubber til gode.

Under en privat ferietur til Litauen benyttet han anledningen til å besøke Wake Up Kaunas. Besøket var en del av arbeidet med å skaffe innsikt i hvordan ulike anleggskonsepter utvikles og drives i andre land.

Litauen og Baltikum har gjennom flere år opplevd sterk vekst innen wakeboard og kabelparker. Regionen har i perioder hatt omfattende etablering av anlegg, noe som gjør den særlig interessant å studere når muligheter for fremtidige prosjekter i Norge skal vurderes.

I forbindelse med besøket hadde Moe også dialog med presidenten i det litauiske wakeboardforbundet om erfaringer knyttet til anleggsutvikling, rekruttering og klubbdrift.

– Jeg er opptatt av å lære av miljøer som har vært gjennom både vekst og utfordringer. Baltikum har opparbeidet seg mye erfaring på relativt kort tid, og det er kunnskap som kan være nyttig når vi skal støtte utviklingen av nye prosjekter i Norge, sier Moe.

Besøket ga også innsikt i leverandørmarkedet for kabelbaner og tilhørende utstyr. Flere produsenter og leverandører er etablert i Baltikum, og prisnivået kan i mange tilfeller være betydelig lavere enn det vi ofte ser andre steder i Europa.

Moe ser nå nærmere på mulighetene for både innendørs og utendørs kabelanlegg i Norge som en del av arbeidet med å utvikle aktivitetstilbudet og skape nye møteplasser for sportene.

– Det er særlig interessant å se hvordan både innendørs- og utendørsanlegg er bygget opp og finansiert. Flere av løsningene kan være relevante også i norsk sammenheng, sier Moe.

Som en del av sitt arbeid som utviklingsansvarlig til han ta kontakt med klubber over hele landet i nærmeste fremtid, for å kartlegge behov og muligheter.

– Jeg ønsker å høre direkte fra klubbene hva de trenger hjelp til. Det kan være alt fra større anleggsprosjekter til mindre investeringer som styrker aktivitetstilbudet og klubbhverdagen. Målet er å bidra til at flere gode initiativer blir realisert, sier Moe.

Han understreker at utviklingsarbeidet ikke er begrenset til kabelparker. Aktuelle prosjekter kan også omfatte klubbhus, badstuer, båter, parautstyr, treningsutstyr, lagringsløsninger og andre tiltak som kan bidra til økt aktivitet og bedre rammevilkår lokalt.

Klubber som ønsker å diskutere ideer eller behov, oppfordres til å ta kontakt.

Nyttige lenker

Kontakt:
Jean Moe
Utviklingsansvarlig, Norges Vannski- og Wakeboardforbund
Telefon: 412 78 105
E-post: jean.moe@vannski.no